Andrej Babiš - čest a morálka vs. zákon

27.04.2017

Co kauza, to nehorázně vyčůraný krok, kterého by se snad zdravý a morální člověk nikdy nedospustil. I přesto se však Andrej Babiš neustále ohání zákonem. Však proč jednat čestně a morálně, když zákon umožňuje podraz na společnosti. 

Kauza Čapí hnízdo - kdo by ji nepamatoval. Ačkoli Andrej Babiš sám prohlásil, že je to to nejlepší, co kdy vymyslel, když se začaly řešit možné čachry s dotacemi, najednou se nechal slyšet, že s touto farmou nemá nic společného. Musel se vyvinout celkem velký tlak, aby se vůbec uráčil nám vysvětlit, jako to vůbec s tímto jeho projektem, který vlastně není jeho, vůbec bylo. Když už k tomu došlo, vlastně nám po zdlouhavém osočování všech kolem neoznámil nic jiného, že šlo vlastně o vcelku vyčůraný krok, kdy akcie on nevlastnil, a tak mohl projekt zcela dle zákona dotace čerpat. Takto to udělalo dojem alespoň na mne. Že šlo o dotace určené menším podnikům vem čert. Na co by šahal na své zdroje, když může obejít zákon, podojit dojnou krávu Evropu a zároveň obrat o peníze drobné podniky, které se tak mohly nadále rozvíjet, přijít se zajímavými inovacemi a dát lidem práci třebas i v zapadlejších regionech. Zákon neporušil, pouze ochcal. Že to bylo nemorální a nečestné nás asi zajímat vůbec nemusí. Babiš sice o cti a morálce káže, samotnému však tyto pojmy nic moc neříkají. Jen je někde slyšel a ví, že se lidem líbí. Takto to působí alespoň na mě.

Naprosto stejný pocit mám také z jeho hrátek s dluhopisy, kdy se neustále ohání zákonem, který prý zmršil Kalousek. Je zajímavé, že pan Babiš ví, že šlo o poděl, ale i přesto jej bez jakýchkoli výčitek svědomí využil pro vlastní obohacení na úkor státu. Však proč by ne. Proti samotnému zákonu začal tažení až po té, co vyšlo najevo, jak ho sám vyčůraně a naprosto nemorálně obešel. I přesto mu však nedělalo problém v Politologickém klubu svou poloslovenskou poločeskou hatmatilkou prohlásit: "Chte platit víc daní, než je zákon? No určitě nechcete!" U mě naprostý výsměch dobrým mravům. Co takovému člověka říká čest a morálka, nechť si čtenář udělá názor sám. Jeho úpravy zákonu jsou pak pro mne jen trucovitým projevem, na který doplatí především poctivci, kteáá si v dobré víře nakouopili korunové dluhopisy státu, nikoli vlastních firem za účelem vlastního obohacení. 

Pan Babiš tak u mně zůstává člověkem, který možná o morálce a cti káže, jemu samotnému však tyto pojmy nic neříkají. Když se lidé mající pro tyto pojmy cit proti Babišovi ohradí, naprosto nechápe, oč jim kráčí, neboť on přeci zákon neporušil - pouze obešel, ochcal nebo zneužil. Naprosto stejný postup dle mého soudu využíval i u všech kauz, která nyní sleduji v rámci Zvláštního vyšetřování. Neporušit zákon, pouze jím prokličkovat a ojebat co nejvíce lidí podnikajících v dobré víře v mravní a ukázněnou společnost. Obdobně na mne působí i nynější jednání finanční správy, která si vykládá zákon, jak se ji momentálně hodí, zabavuje finance i majetek podnikům snad už jen za to že existují a mnohé tak dovede k samotnému konci. 

Stejně tak však uvažují i mnozí voliči ano, což můžeme vidět například v diskusích. Sám jsem měl tu smůlu se s jedním z jeho fanoušků pustit do hádky, kterou ukončil zhruba těmito slovy: "Vy tady všichni řešíte nějakou čest a morálku, ale koho to dnes zajímá. To mají všichni u prdele. Když snad podnikáš, tak děláš vše proto, aby jsi vydělal, a nějaká morálka tě nemusí zajímat, když víš, jak využít zákon." Docela to vypovídá o způsobu uvažování nejen Babišových voličů, ale i o zdraví, charakteru a kulturnosti nemalé části tohoto národa. V celku smutné.

Pokud máte pocit, že užívám až moc ostrá slova, omlouvám se vám, ale tímto stavem jsem víc než jen rozhořčen...