Babiš sní o seriózní kampani? Zrovna on? No to si z nás snad dělá prdel.

13. 4. 2017 11:44:00

"Sním o tom, že někdy proběhne volební kampaň seriózně a ne stále někoho špinit," napsal Andrej Babiš. To jako vážně? Zrovna on? Nějak mu to nežeru. Pokrytec nad pokrytce. Sorry jako. 

"Sním o tom, že někdy proběhne volební kampaň seriózně a ne stále někoho špinit," napsal mi jeden pán. A není sám. Hlavně já bych si něco takového přál, ale bohužel tradiční politické strany nás opět zklamou. Následujících šest měsíců budou fakt agresivní. To jediné, co vám mohu slíbit je, že my žádnou negativní kampaň dělat nebudeme, a že se budeme snažit představit hlavně vizi naší země. Prostě ukázat lidem, že to může jít bez konfliktů a hádek. Rád bych žil v zemi, kde lidé táhnou za jeden provaz, chtějí všichni společně uspět a navzájem si pomáhají, objevilo se 5. dubna na facebookovém profilu Andreje Babiše. A já se ptám, to jako vážně? Něco takové se objeví zrovna na profilu Andreje Babiše? Nemůže být snad většího pokrytce. Vždyť to byl právě on, kdo se tady začal vymezovat proti ostatním politickým subjektům a médiím. To on začal vystupovat proti podnikatelům. To on začal všechny obviňovat z krádeží. To mi fakt nikdo nevymluví, protože právě v té době jsem se začal od něj odklánět. Tohle byly přesně ty projevy, které mi na něm vadily nejvíce. Nebýt takových projevů, nezačal jsem si snad o něm dělat takový obrázek. A nyní napíše něco takového? No to snad nemyslí vážně? Buď si nevidí do úst, nebo si z nás šeredně utahuje. Sorry jako, ale nemůže být snad většího pokrytce v té naší zemi.

Andrej Babiš si přeje seriózní volební kampaň, kde nikdo nebude nikoho příliš špinit. Dobrá. Kdo by si něco takového nepřál. Vždyť je to ale právě on, kdo tady kydá nejvíce špíny na všechny. Do české televize se obul, že se jedná o zkorumpovanou pakáž. Stejně tak každého žurnalistu, který si dovolí informovat o daňových nesrovnalostech Andreje Babiše, označí za zhrzelého novináře. Dodnes však svá slova nikterak nepodložil. Jde pouze o nařčení s cílem dehonestovat média. Naprosto stejně a bez vší soudnosti pak vystupuje proti podnikatelům, ze kterých vytvořil v očích mnohých zlodějíčky přiživující se na státu. Jde přitom o naprosto nezodpovědný přístup a vůbec mu nedochází, kam až to takhle může dojít. A už vůbec nemůžeme mluvit o nějakém seriózním přístupu k ostatním politickým, jak on říká "tradičním" politickým stranám, které tady po celé roky v politice obviňuje pouze z tunelování, krádeží a kdo ví z čeho ještě. Už jen to označení "tradiční" hovoří za vše. Samotná jeho obhajoba v kauze Čapí hnízdo se zakládala útocích a obviňování všech ze lží, krádeží, zaujatosti a kdo ví čeho ještě. A nebyl to právě Andrej Babiš či někdo z jeho týmu, kdo po sjezdu ČSSD a znovuzvolení Bohuslava Sobotky premiérem napsal naprosto zcestný a ničím nepodložený status "Gratuluju korupčnímu komandu Březina - Poche - Hulinský ke zvolení oligarchie Sobotka - Chovanec - Růžička." Opět ničím nedoložené tvrzení, ale hlavně že pošpiní největšího politického rivala. A podobných příkladů by se dalo uvést mnohem více. Jak říkám, právě tato Babišova rétorika mi otevřela oči. Vždyť on věčně ukazuje na někoho prstem. Ale běda, pokud se na něj někdo jen křivě podívá. To hned začne vřískat "AntiBabiš, "Zkorumpovaná pakáž" a podobně. Tak o jaké seriózní kampani bez špinění to tady vůbec mluví?

Tu si vzpomínám, kterak Andrej Babiš na svém profilu sdílel onu skvostnou statistiku, která poukazovala na to, jak nás který ministr zadlužil. Poukázat však na vlivy krize a na to, jaký je rozdíl mezi tím být ministrem financí během krize a během hospodářského růstu za důležité nepokládal. Stejně tak voličům jaksi opoměl připomenout, že jsme získali z Evropské unie 65 miliard na dotacích a i přesto přebytek činí pouze cca 62 mld. Tedy i ztěchto 65 mld. jsme utratili nemalé prostředky a to i navzdory 40% propadu státních investic. Pokud považuje Andrej Babiš za nepodstatné sdělit lidem takto podstatné informace, musím se ptát, kde je ona opěvovaná serióznost. O tom, jak by pak rozpočet vypadal bez této injekce z Evropy, nechť si pak čtenář udělá obrázek sám. 

A vůbec, může člověk jako Andrej Babiš vůbec užít slova seriózní alias poctivý? Zamyslím-li se nad kauzou Čapí hnízdo či na jeho hrátkách s daněmi, nabývám dojmu, že ani neví, co takové slovo znamená. Co nám vlastně ve zkratce sdělil, když se vyšetřovala kauza Čapí hnízdo? Už před tím přiznal, že je to to nejlepší, co kdy vymyslel. Aby vše však prošlo v rámci platných zákonů, byly vlastníky v době, kdy se vyřizovaly dotace, jeho příbuzní, nikoli on. Takže co z toho vlastně vyplývá? Ano, já to vymyslel, ale abych neporušil zákon, tak jsem jej tak trošku obešel. Čestné to sice nebylo a já miliardář tak získal dotace určené pro lidi, kteří by je mohli skutečně potřebovat, ale koho to zajímá. Zákon jsem tak neporušil. O morálce tohoto čověka nechť si tedy udělá každý sám.

Naprosto stejný princip pak můžeme vidět při jeho hrátkách s daněmi a dluhopisy, kdy odkoupil dluhopisy vlastní firmy, které mu tak zaručují příjmy, z nichž tak nějak nemusí odvádět daň. Jak sám tak nějak přiznává, využil sice díru v zákonech, ale zákon tim neporušil. Pokud za to někdo může, pak je to jen a pouze opět Kalousek. Nad počestností takového jednání se však nikterak nepozastavuje. Opjet se nám tak naskytl úchvatný pohled do nitra morálního kodexu tohoto "netradičního politika". A pokud takto přemýšlí, může vůbec o nějaké serióznosti vůbec hovořit? O tom nechť si udělá názor čtenář sám. Já mám však více méně jasno.

A pokud mne zaráží ještě něco na příspěvku pana Babiše, pak je to věta: Rád bych žil v zemi, kde lidé táhnou za jeden provaz, chtějí všichni společně uspět a navzájem si pomáhají. Jak zde mají kurde lidé táhnout za jeden provaz, když pan Babiš věčně na někoho ukazuje. Když tady celé roky očerňuje média a živnostníky. Když ze všech podnikatelů nadělal zlodějíčky přiživující se na státě. "Kdo musí zdražovat nebo zavřít krám, ten okrádal stát na daních." Co je to za argument? Proč pan Babiš rozeštvává společnost, když chce, aby zde všichni táhli za jeden provaz? Uvědomuje si vůbec, jaké následky můžou mít jeho slova. Nemalou část společnosti již proti živnostníkům poštval. Chování některých jedinců k hospodským, o kterých jsem se dočetl, mne zaráží. A není to jen o tvrzení jedinců ve skupině "Nový bojkot Babišových výrobků." Stačí si někdy pročíst diskuse na novinkách nebo komentáře na na Babišově facebooku. Čtení, ze kterého nejsem zrovna nadšen. Ba naopak jsem z něj velice znepokojen.

Ale tak co, třebas se stane zázrak (moc v to nevěřím) a Babiš bude skutečně až do voleb představovat jen tu svou velkolepou vizi. Jenom doufám, že nám i sdělí, jak jí dosáhneme a že nebude představovat pouze laciná hesla. Voliče totiž nemá zajímat, co mu politik slíbí. Má jej naopak zajímat, jak toho bude dosaženo. Podobnou myšlenku jsem prosím před pár dny četl v knize profesora Masaryka, tak snad my dáte za pravdu. A dodávám, že u pana Babiše jsem si zatím jaksi propracovanějšího plánu nevšiml. Čtu pouze laciná hesla jako "Sportoviště pro všechny děti", "Z Prahy do Brna za 40 minut" nebo "Vše od úřadů za 5 minut." Jak toho bude dosaženo však zatím nikde nenalézám, ale třebas musím jen více hledat.