Kterak Andrej Babiš projevit neúctu korunovačním klenotům přišel.

22.01.1018 23:00

Před pár dny byly vyzvednuty české korunovační klenoty. Prastaré dílo zručných mistrů, které si zaslouží respekt a úctu. Když jsem však spatřil výraz našeho novopečeného "premiéra" Andreje Babiše, viděl jsem posměšné úšklebky a pohrdání.

Je to již pár dní, co byly vyzvednuty české korunovační klenoty. Prastaré dílo velice zručných mistrů, které si zajisté zaslouží nemalý obdiv a úctu. Mne však provází spíše zklamání z té šarády, kterou jsem viděl. První neštěstí byl v téměř posmrtném rozkladu prezident, prezident ve skutečnosti mladý, zdravý a plný sil, který nedokázal otočit ani klíčkem v zámku. Je to holt starší člověk a i to se může stát. Pak by však měl zvážit svoji kandidaturu na dalších pět let ve funkci. Nemyslím si totiž, že za pět let úřadování člověk zapomene na tak základní věc, jako je otočit klíčkem.

Mnohem větším zklamáním byly však jaksi lhostejné a posměšné grimasy, které jsme mohli vidět u našeho novopečeného premiéra nepremiéra. Jako se celého aktu účastnil jen z povinnosti. Prošel sálem a již jsme z jeho výrazu četli: "Co tady sakra dělám." Přejel klenoty pohledem, otočil se a už by odešel. Tu jej však trklo si je ještě jednou přeměřit pohledem, aby se neřeklo. Ale jakým pohledem. Jako by říkal: "A to je jako všechno?"

Po tomto posměšném aktu otočka, otrávený škleb a odchod na párek. Člověka vlastenecky smýšlejícího a ctícího veliký odkaz předků to zamrzí. Obzvláště, pokud tak učiní něco jako premiér této země. Ještě více pak zabolí, když člověk vidí, jakým nadšením zářil při pohledu na pohledy Reinhard Heydrich. To srovnání je totiž až tragické.