Kterak dobrák Babiš dík zlému Kalouskovi k dluhopisům přišel

04.05.2017 9:55:00

Je vskutku zajímavé, že ačkoli pan Babiš věděl, že zákon zmršil Kalousek, sám na to neupozornil a naopak této situace zneužil. Nyní jsou však vinni všichni ti tradiční politici. 

Vypadá to, že aféra ministra financí Andreje Babiše, který na úkor vlastního obohacení nakupoval dluhopisy a tak si snižoval daňové povinnosti došla tak daleko, že se Bohuslav Sobotka rozhodl složit vládu. Bylo to opravdu správné řešení? Bylo to nevyhnutelné? Stále se nad tím zamýšlím a zrovna dobrý pocit z toho nemám. Jen pohyby v sociální demokracii mne nutí k optimismu a víře, že přeci jen něco mají v plánu, aby to zde neovládl Andrej Babiš. O tom bych se však raději rozepsal ve večerních hodinách, až si vše pořádně srovnám v hlavě. Nyní bych se totiž rád ještě jednou pozastavil nad Andrejem Babišem a jeho postojem v této kauze.

Zdá se mi totiž velice úsměvné, že ačkoli Andrej Babiš po celou odbu věděl, že se jedná o zmršený zákon, nikdy na něj neupozornil a to ani coby člen vlády. Naopak tohoto zmršeného zákona využil a nyní se hájí, že zákon neporušil. Že jednal v mezích zákona. Že on přeci za nic nemůže. Je to vše chyba zlého Kalouska. Jak moc tento způsob, jakým Andrej Babiš ochcal zákony a ojebal stát na dlaních, nechť si udělá čtenář názor sám. Já už se v tomto směru vyjádřil v článku "Andrej Babiš - čest a morálka vs. zákon."

Nyní se tedy Andrej Babiš hájí, že on za to nemůže. Že jde přeci o zákon, který zplodil ten zlořád Kalousek a nikdy jej nenapadlo tento zákon upravit. A stejně tak měl možnost zákon změnit i Bohuslav Sobotka. Oč tedy nyní těmto "tradičním politikům kráčí." Chudákovi Babišovi to nedochází? Nebo hraje na hloupost a omezenost, kterou musí pak asi dle jeho soudu polovina země trpět, aby si toho nevšimla? Opravdu nás má za takové voly? 

Ano, Babiš má pravdu. Možnost změnit znění zákona měli jak Kalousek, tak i Sobotka. Ale taktéž měl tuto možnost i Andrej Babiš. Je zajímavé, že on, ministr financí, který zde dře drobné živnostníky z kůže za koruny, ví, že zde máme díru v zákoně, která umožňuje obrat stát o miliardy na daních, ale sám proti tomu nic neudělá. Naopak, místo aby na problém upozornil a navrhl novelu zákona, která by problém řešila, raději si dokoupí další dluhopisy. Dobré ne? Ale hlavně, že to máme na koho svést. 

Takže zatímco tradiční politiky ani nenapadlo, že by to bylo možné, protože takovým způsobem asi nepřemýšlí, nenasytný Babiš si toho hned všiml a obohatil se na úkor státu. Samotný tento zákon jako vadný neshledával, dokud se nepřišlo na to, že jde takto mazaně ochcávat a to třeba i samotným ministrem financí. Až po té po dlouhých letech ve vládě začal nadávat na Kalouska, který to prostě podělal a on, náš zářný spasitel, to nyní musí dát do pořádku, aby se to již více neopakovalo.