Proč bych nemohl volit Andreje Babiše

12. 10. 2016 22:31:32 

Nedávné volby nám ukázaly, jak dobře si ANO stojí proti ostatním politickým subjektům. Nepřekvapuje mě to a docela i chápu, proč tomu tak je. Já bych však tomuto hnutí hlas do urničky asi vhodit nedokázal.

Zdroj: topky.sk
Zdroj: topky.sk

Tak nám před pár dny skončily volby a ve většině krajů zvítězilo hnutí ANO. Jak se zdá, obavy mnohých, že by z parlamentních voleb vzešel Andrej Babiš jako premiér a jeho hnutí stanulo v čele naší země, se začínají plnit. Jak by asi prohlásil farář ze slunce seno: "Hodina velkého trestu se přiblížila."

Po pravdě řečeno, vůbec mě tento výsledek nepřekvapil. Vlastně jsem jej i očekával. Andrej Babiš jde na to dobře. V pravý čas přehodil výhybku, aby mohl zaujmout postoj proti přijímání jakýchkoli uprchlíků. S lidmi na svém facebookovém profilu komunikuje pomalu jako se svými známými a nechá si například poradit i v tom, zda se má vůbec oholit. A nejen na facebooku vystupuje jako příjemný a sympatický chlapík. Do toho se obehnal známými ksichty, jako jsou herec a náš současný ministr obrany Stropnický či jeho kandidát do senátu Vlastimil Harapes. To, že chudák pořádně ani neví nic o kauze čapí hnízdo, programu strany a do voleb jde pln neznalosti a naivity, jak to na mě vyplynulo alespoň z rozhovoru s paní Drtinovou v DVTV, asi moc velkou roli nehraje. Hlavně že jej lidé znají. Stejně jako znají naši hokejovou hvězdu Jardu Jágra, který dnes už dělá reklamu snad na vše, nebo mistra slavíka Karla Gotta. I s těmi to je totiž na facebooku našeho ministra financí jednou usměvavá fotečka tady, jindy zase tam. Hlavně že to na lidi funguje. Pan ministr zkrátka a dobře ví jak na to. Tady už zbývá snad jen pronést onu Bohušovu větu: "A teď si vás kůpím všecky."

Především však ze Andrejem Babiše stojí i veliký kus práce, za kterou byl i po právu oceněn ministrem financí roku. Státní dluh klesá, ekonomika roste a na daních se údajně vybralo mnohem víc než kdy dříve - takže to tady asi přeci jen musel někdo pěkně ojebávat. Na druhou stranu jakkoli zmiňovat, že je rozdíl vést zemi během ekonomického růstu a v období krize, že podobné jevy zažívají i ostatní země nebo že pokles úroků pod nulu souvisí s intervencemi národní banky, to shledává pan ministr zjevně za nepodstatné. Tím mu však nikterak nechci brát jeho zásluhy. S financemi to nepochybně umí víc než ten chemik před ním a myslím, že i v tomto ministerském křesle bude mužem na svém místě.

I přes to vše však cítím jakousi nevoli podpořit ANO v jakýchkoli volbách a musím se zamýšlet, proč tomu tak je. Zcela určitě to není dík osočování plynoucího z úst pana Kalouska. Na projevy jeho žárlivosti vskutku moc nedbám. Tak samo bych se mohl ptát "kdo rozbil vázu" dítěte, které se hádá s tím druhým, na které má zášť, neboť mu před dvěma dny rozbilo hračku. A přiznám se, že mi ani moc nevadí, že Andrej Babiš sedí na víc než mnoha židlích. Brojit proti bohatým a úspěšných, to už bych rovnou mohl vyvěsit rudou vlajku.

Na druhou stranu však přiznávám, že kauza Čapí hnízdo hodila na Andreje Babiše svůj temný stín a její vysvětlování mu z tohoto stínu moc vystoupit nepomohlo. Vždyť po hodině osočování celého světa ze lží, krádeží a zločinu vlastně přiznal, že akcie v rozhodné době vlastnili jeho příbuzní. Jak překvapující. Jako by sám již dříve před kamerou nepřiznal, že to je to nejlepší, co kdy vymyslel, což snad ani nikdy nevyvrátil.

Pokud si však nedokáži Andreje Babiše představit v roli premiéra, pak je to především pro jeho skandální výroky, jako byl například ten o "pracovním táboře" v letech. Ještě více se mi však nelíbí ony argumentace, které sice nejsou až tak vyostřené, ale stále se dají srovnávat s projevy krajně pravicových či populisticky laděných stran jako jsou SPD nebo Národní demokracie, kdy se pan Babiš staví do role bojovníka proti tradičním politickým stranám a nevěrohodným médiím. Jako by nestačilo, že jeden takový člověk už sedí na Hradě. Mít včele země dva takové, co se nedokáží ani omluvit, si nechci ani představit. A už vůbec mě nenapadá nikdo, kdo by to pak za ně ve světě žehlil a vysvětloval, že nejde o oficiální postoje České republiky. I když těmi by se pak mohlo také stát ledaco.

Docela výstižný komentář: 

Čeho se však obávám nejvíc, je možný příklon k autoritářství. U člověka zvyklého řídit firmy by nebyl nereálný. Už nyní bude mít dík EET ekonomiku pod větší kontrolou. A stačilo mi vidět chování paní předsedající ve sněmovně, když byla svolána mimořádná schůze ke kauze čapí hnízdo. Že by se Andreji Babišovi líbilo, kdyby vždy vládla jen jedna strana vzešlá z voleb, jsem četl asi před rokem, tak snad neuvádím mylnou informaci. Pravda, volby by i v takovém případě měly být zachovány, ale kdo by nám zaručil, že by i po schválení takové obměny zákona nedošlo k další obměně. A jak by se prosadily ostatní strany následně. A proč s tím vlastně Andrej Babiš přišel? Protože prý je nyní těžké prosadit jakýkoli program - jinak řečeno: "Nikdo mi do toho nesmí kecat." Ale nechme přehnaného fantazírování.

Především bych však byl totiž nerad, kdybychom následovali polský scénář, kde veškeré dění nyní řídí jedna strana a opozice je naprosto nepatrná. Jen si představme tu situaci, kdy senát, parlament i kraje ovládne jedna strana a na hradě bude sedět jí přátelsky nakloněný prezident? Kdo pak bude mít tuto moc pod kontrolou? A jak snadné bude upravovat si ústavu dle vlastního gusta?

K těmto závěrům mě nasměrovává i spíše mé znepokojující zdání, že krom nic neříkajícího sloganu "Chceme lepší Česko", Andrej Babiš nemá pořádnou politickou vizi. Je to dáno snad i tím, že v důležitých momentech jako by obrátil podle toho, co vycítí, že se může hodit, aby se jeho hnutí vyšplhalo nahoru. Proto se tedy můžete jednou dočíst, že je Andrej Babiš pro přijímání migrantů a jejich zaměstnávání v českých firmách a záhy zastává naprosto neústupný postoj proti uprchlíkům.

Ano, myslím si, že právě z těchto důvodů nedokáži nikdy jakkoli podpořit ANO. Jak zaznělo v obecné škole: "Proto jim hlas nedám, protože pro demokracii je nejlepší, když jsou ty síly vyrovnaný. Nemyslíte? Ta největší strana musí mít pořád strach, že se to přehoupne a v příštích volbách, že už nebude největší. Oni by se jinak začali strašně naparovat a nebylo by s nima k vydržení. Oni dokážou být i panovační."

Nemyslím si, že bych napsal jakkoli útočný článek proti jiné osobě. Pouze jsem popsal můj pohled na Andreje Babiše - člověka, do kterého je tak těžké vidět. Ani příliš kladný, ani příliš záporný. Cenzor snad tedy nebude muset zasahovat. Blahopřeji ke skvělé práci na ministerstvu, ale i přesto, jakkoli to zde shledávám nevhodným, dovoluji si mírnou kritiku a vyjádření vlastních obav. Toť vše, toť čistě můj názor. Existují i mnohem kritičtější názory ...